Porady dla blogerów - jak pisać bloga, jak zyskiwać czytelników, skąd brać pomysły, jakich błędów nie popełniać.
RSS
sobota, 29 marca 2014
Z moich dość długich doświadczeń w blogowaniu wynika, że nie istnieje coś takiego jak natchnienie. Pisanie jest pracą jak każda inna, którą po prostu wykonuje się w zaplanowanym momencie. I nie jest to wyłącznie moje zdanie (nie aspiruję do roli autorytetu), ale wielu autorów, nie tylko blogów, lecz również utworów literackich.
sobota, 22 marca 2014
Nie chodzi mi o poprawność polityczną, lecz językową. Nieliczni mają predyspozycje, aby pisać pięknym stylem, ale każdy piszący bloga może zadbać o ortografię, interpunkcję i porządek gramatyczny. Pisanie niepoprawne niesie z sobą same złe następstwa, bo odstrasza czytelników. Z wielu powodów:
wtorek, 18 marca 2014
To zależy. Jeśli prowadzisz blog o modzie, kosmetykach, życiu codziennym – tak. Jeśli piszesz o literaturze, filozofii, biologii, astronomii – nie. W przypadku blogów poświęconych kulturze i sztuce, nauce i różnym dziedzinom wiedzy zbyt krótka notka często oznacza spłycanie tematu, co wyrobionym czytelnikom raczej się nie spodoba.
piątek, 14 marca 2014
Gromadź materiał na przyszłe wpisy na blogu. Kiedy wpada ci do głowy jakiś pomysł na blogową notkę, nie staraj się natychmiast przerobić go na gotowy tekst, lecz pozwól mu dojrzeć. Nie śpiesz się.
środa, 12 marca 2014
Najbardziej oczywiste źródła inspiracji do pisania bloga to nasze pasje i zainteresowania. Ale nie powinniśmy zamykać się w tym kręgu. Gdy dyskutujemy tylko z osobami z naszej branży lub czytamy blogi wyłącznie z własnej dziedziny, to raczej nie wpadniemy na jakieś świeże i ożywcze pomysły.
wtorek, 11 marca 2014
Nie należy całkiem zaniedbywać strony wizualnej bloga, ale wielu blogerów przywiązuje do niej ogromną wagę - moim zdaniem, niepotrzebnie. Gdy buszuję w blogosferze, często trafiam na blogi, które można podsumować jednym krótkim zdaniem: przerost formy nad treścią.
 
1 , 2
Oceń mój blog w rankignu, który gromadzi najlepsze blogi.